Kdyby se tisíce stromů, rostlin a keřů ze zelených staveb vysázely na zemi, pokrylo by to plochu 20 000 m2. To je les o rozloze dvou fotbalových hřišť.
Zelené budovy. Doslova zelené
Za Vertical Forest (v originále Bosco Verticale) stojí italské studio Stefano Boeri Architetti. Unikátní projekt představuje typ moderních udržitelných budov, které řeší problém městských tepelných ostrovů. Mrakodrapy vysoké 110 m a 76 m stojí v centru Milána, na hranici čtvrti Isola a jsou osázeny 800 stromy, 4500 křovinami a 15 000 rostlin.
Tato vertikální džungle pomáhá vytvářet vlhkost, absorbuje CO2 a prach, vytváří kyslík, chrání lidi a domy před škodlivými slunečními paprsky a akustickým znečištěním. Navíc jde doopravdy o živé stavby – bohatý ekosystém vytváří podmínky pro to, aby se zde usídlil hmyz a ptactvo.
Stromy vhodné pro mrakodrapy
Klíčovým elementem staveb jsou rostliny a stromy, které vybírala skupina botaniků s ohledem na jejich umístění a výšku. Jde o druhy, které byly vypěstovány speciálně pro tento účel a předkultivovány tak, aby se adaptovaly na podmínky, které jim poskytuje budova.
Nejlepší stavba světa
Mrakodrapy se otevřely v roce 2014 a vzápětí získaly prestižní ceny The International Highrise Award a Best Tall Building Worldwide. Vertical Forest v Milánu byl postaven jako vůbec první svého druhu, ale jeho příklad už následují města po celém světě.
Zdroj: Lucie Sigmundová, archspace
Foto: Pixabay