Podle statistik s nimi bojuje každá pátá domácnost. Nejlépe se jim daří ve vlhku a teple, koupelny jsou proto jejich ideálním stanovištěm.
Podzim bývá sychravý a vlhký. Vlhkost se vkrádá do našich domácností, což není nikdy nic příjemného. Nadměrná vlhkost v bytě je ale závadou, komfort bydlení se zhoršuje a výskyt plísní k jeho zlepšení nepřispívá. Právě vlhké prostředí plísně milují. Někdy je ale jejich odstraňování jen bitvou, kterou svádíme na pomyslné špičce ledovce. Abychom se urputného vetřelce zbavili jednou provždy, nepostačí postříkat zdi osvědčenými chemickými prostředky, větrat či odstavovat nábytek od zdí. Tím sice plísním „život“ zkomplikujeme, ovšem podstatu problému, a tou může být například nedostatečná tepelná izolace domu, tepelné mosty, zatékání, poškozené mezipanelové spáry, nevyřešíme. V takových případech vlastní síly mnohdy už pochopitelně nestačí a je třeba hledat pomoc u specializované firmy.
Nejoptimálnějším řešením je zateplení fasády domu, nicméně ne vždy je možné, proto se vyplatí realizovat alespoň dílčí opatření a nevyklízet plísním prostor. O tom, jaký mají negativní vliv na lidský organismus, vypovídá nejedna odborná studie. Jsou ale věci, které můžeme udělat hned a bez velké námahy: větrat koupelnu po sprchování, kuchyni opatřit digestoří, nenechávat některé místnosti v domě dlouhodobě nevytápěné, při sušení prádla v bytě pravidelně větrat. Možná budeme překvapeni, jak účinně působí.
Podrobnější informace, jak s plísněmi bojovat, naleznete v textech říjnového seriálu.
Foto: Pixabay