31. března 2025

Téma měsíce března 2025: Z nejzajímavějších témat konference Fórum BD 2024. Výměny plastových oken a zasklívací systémy

Většina oken v bytových domech byla vyměněna zhruba před dvaceti lety. A ačkoli na první pohled vypadají, že správně fungují, tato „nová“ plastová okna už nevyhovují stávajícím požadavkům. Jejich výměna je proto logickým krokem, pokud bytový dům hledá možnosti, jak ušetřit za energie na vytápění. A to i v případě, že je již zateplený. Výměna plastových oken se určitě vyplatí.

Jak poznat, že je na čase okna vyměnit?

Stávající okna mohou na první pohled mechanicky stále fungovat – jsou seřízena, profily nejsou poškozené a těsnění má stále správný tvar. To je známka toho, že se o ně majitel dobře stará. Nicméně propouští z bytu výrazně více tepla do exteriéru a z tepelně technického hlediska rozhodně nefungují správně, což je pak znát ve vyúčtování. Ceny energií totiž za poslední roky zaznamenaly výrazný růst a do budoucna rozhodně neklesnou.

Nová moderní okna jsou oproti svým 20 či 25 let starým předchůdcům schopna ušetřit až 40 % tepla! „Máme tu konkrétní případ z bytu v panelovém domě, který ještě nebyl zateplený a majitel se rozhodl vyměnit plastová okna, která byla instalována v roce 2001,“ informuje Tomáš Pilský, ředitel pro nové technologie největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč, a pokračuje: „Standardní byt 2+1 o rozloze 58 metrů čtverečních měl roční náklady na vytápění asi 45 000 korun. Po výměně oken jeho vlastník platil za roční spotřebu tepla 27 900 korun. Uspořil tedy 38 % a úvodní investice ve výši 89 000 korun by se měla vrátit za 5,2 let.“

Na co se při výběru nových oken soustředit?

Dříve běžné dvojsklo dnes v oknech zcela nahrazuje trojsklo, které je svými izolačními vlastnosti úplně v jiné kategorii. Svoji roli dnes ale hraje i takový detail, jak hluboko je sklo usazené v rámu, aby se zamezilo tepelným mostům. V současné době se navíc otevírají možnosti, které nikdo před čtvrtstoletím nevnímal. V různých částech bytového domu lze volit různé specifikace oken a jejich kování – například v přízemních bytech okna bezpečnostní, směrem na hlavní silnici mají být zase okna se zvýšeným útlumem hluku, ve vyšších patrech odolnější vůči nárazovému větru a po stinných stranách domu s větším prostupem světla. Jednoduše lze říci, že každá strana fasády může mít jiná okna.

Nepodceňujte montáž

A jako se za dvacet let posunul vývoj samotných oken, posunula se i pozornost na jejich správné zabudování do stavebního otvoru – správná montáž má totiž výrazný vliv na dosažení cíle, tedy uspořit co nejvíce energie na vytápění. I sebelépe navržené a vyrobené okno může být nevhodným zabudováním do stavebního otvoru degradováno. V procesu výměny oken je tedy správná montáž hned druhým nejdůležitějším prvkem.

Jak poznat kvalitního dodavatele?

Poznat pravou kvalitu plastových oken je poměrně obtížné, protože jak tvrdí renomovaný výrobce oken v České republice: „Kvalita je ukryta pod slupkou“. Rozhoduje to, co není na první pohled vidět. Určitě lze doporučit při výběru dodavatele oken výrobce, kteří mají osvědčení TZÚS o tom, že jsou na příslušné odborné úrovni při navrhování, výrobě a osazování oken podle příslušné normy, tedy dodavatele, který poskytuje službu tzv. „na klíč“. Jen takový dodavatel může dát záruku na celé dílo – okna i montáž. U firem, která okna nevyrábí, ale pouze prodávají, existuje riziko dodání jiných než původně nabízených oken i neodborné montáže, která okna mohou navíc znehodnotit.

Jak poznat kvalitní zasklívací systémy?

Jde o systémy, které se používají k zasklení balkónů a lodžií bytových domů. Ačkoliv jde o systémová řešení, platí, že pro starší balkóny a lodžie bude nejprve třeba jejich zaměření, protože se často budou lišit svými rozměry, byť v rámci jednoho bytového domu. A pro samotný výběr a realizaci platí vlastně velmi obdobná doporučení jako pro výběr dodavatele oken. I zde bude jedním klíčovým bodem výběr samotného systému, druhým pak jeho instalace na místě.

Dnes nejčastěji preferovanými jsou bezrámové zasklívací systémy, jejichž křídla nemají vertikální profily (rámy) a jsou umístěna vedle sebe v jedné koleji. Bezrámové systémy nevyžadují žádnou zvláštní údržbu, jsou snadno ovladatelné a lze je pohodlně složit na jednu či druhou stranu balkónu či lodžie a otevřít tak prostor směrem ven. Zasklívací systémy umožňují instalovat izolační skla nebo doplnit zastíněním skel. To může být vhodným řešením nejen pro zimní měsíce, ale především pro horké dny, kdy může zasklený prostor velmi účinně fungovat jako ochrana před nadměrným horkem.

Zdroj: Martin Kroh

Foto: Pixabay