Podle fasády bytového domu velmi často posuzujeme kvalitu celé budovy, a tak bude mít největší vliv i na hodnocení toho, zda bychom chtěli v takovém domě bydlet. Na první pohled nemusí být zřejmé, zda se jedná o dostatečnou tepelnou izolaci. Velmi často to možná pod vlivem udržované fasády podcení i sami zájemci o koupi bytu. Přitom je třeba mít na paměti, že se se zateplováním započalo před více než čtvrtstoletím a první bytové domy byly tepelně izolovány z dnešního pohledu nedostatečnou vrstvou izolantu.
Vedle skutečnosti, že je vhodné dbát o kontrolu fasády, se tak v řadě případů dostává do popředí otázka, zda rovnou nezvýšit tepelně izolační účinek fasády jejím „dozateplením“ nebo dokonce jejím odstraněním a nahrazením novým zateplením obvodového pláště budovy. Tepelně-energetická úspora bude samozřejmě menší než ta, kterou bylo či je možné dosáhnout výměnou oken, ale horší stav obvodového pláště může předznamenávat technologický problém realizace původního zateplení.
Co sledovat při kontrole fasády?
Při kontrole fasády se sledují nejen souvislé plochy, ale především napojení kolem otvorových výplní (oken a dveří), v meziokenních prostorech či podhledech. Velkým nepřítelem opláštění bytového domu jsou vedle usazených mechanických nečistot také biologické řasy a plísně. Jejich správné určení napomůže také správnému určení způsobu ošetření povrchu obvodového pláště. K tomu je doporučena celá řada sanačních materiálů a postupů, které nabízí odborné společnosti či výrobci systémů pro zateplení fasád a jejich následnou údržbu. Jiný sanační materiál i postup bude třeba zvolit při biologickém napadení fasády.
Obnova fasády je současně příležitostí k jejímu dodatečnému zateplení. Vlastníkům bytových domů lze určitě doporučit, aby takovou cestu konzultovali především v případech, pokud byl systém ETICS realizován na přelomu milénia, kdy se volila řešení s tloušťkou izolantu 5 až 8 cm. Právě to jsou totiž parametry, které neodpovídají současným standardům tepelné izolace fasád a dnes by už zkrátka neobstály.
Při volbě, zda „dozateplit“ nebo nově zateplit fasádu bytového domu, by mělo být rozhodujícím faktorem komplexní posouzení stavu budovy – od konstrukce střechy budovy, která musí umožnit případné navýšení tloušťky izolantu, jednotlivých shora popsaných prvků napojení fasády, případně vyhodnocení testovacích sondáží do stávajícího zateplovacího systému tak, aby se vyloučila nutnost demontáže fasády. Je třeba mít na paměti, že výrobci systémů pro dozateplení budov pamatovali i na řešení, která mohou některé nedostatky původního zateplení vyřešit. Obě cesty je vždy třeba posoudit i z pohledu finančního nákladu.
Jak rozšířit balkóny a lodžie?
Rozhodne-li se investor a vlastník bytového domu zasáhnout do fasády, je na místě přidat ještě jednu otázku – rozšíření balkónů či lodžií, nebo dokonce jejich zcela nové pořízení tam, kde je dosud neměli uživatelé bytů k dispozici. Jde sice o finančně náročnější záležitost, ale současně o velmi preferovaný trend posledních let.
K dispozici jsou nejrůznější systémy prodloužení balkónů a lodžií, které pamatují na systémové odvodnění všech ploch, bezúdržbové provedení či automatickou možnost zasklení. Nejčastějším řešením jsou bezrámové systémy zasklení, které se snadno ovládají. Výrazně zvýší užitnou hodnotu nově získaného prostoru, a ještě umožní volbu izolačního skla, aby se zvýšil efekt teplené izolace prostory, což mnozí ocení hlavně v letních vysokých teplotách.
Zvětšení prostoru balkónů a lodžií nejenže napomůže vyrovnat ztrátu i rozšíření izolační vrstvy na fasádě domu, ale v řadě případů zajistí úplně nový životní prostor. A je třeba poznamenat, že již existuje celá řada příkladů, kdy byly balkóny či lodžie prodlouženy nebo nově instalovány i na již zateplené budovy. Rozšířená plocha je totiž následně využívána nejčastěji k relaxaci, vytváření zimních zahrad, pracovních prostor nebo letních jídelních sezení. To nakonec ukázala nedávná zkušenost z covidového období, kdy byl únik z bytu do takového nového prostoru vítanou možností. Nesmíme též zapomenout, že se současně s oteplováním planety logicky zvyšuje počet dní, kdy je možné rozšířený prostor balkónu či lodžie bez problémů užívat.
A ještě jeden pohled je třeba přidat. Zvětšení užitné plochy bytu a komfortu bydlení se samozřejmě promítne i do navýšení hodnoty bytu. Investici je přitom možné rozložit na poměrně dlouhé období splácení za pomoci bankovního úvěru. Často se tak může stát, že si nově pořízený prostor užijí nejvíce ti, kteří se ani nemusí podílet na celém zaplacení jeho pořízení.
Zdroj: Martin Kroh
Foto: Pixabay