12. prosince 2024

Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co je zapotřebí při změně dodavatele elektřiny a plynu?

Změna dodavatele elektřiny a plynu ve většině případů přináší úspory na nákladech domácnosti. Tento proces je v České republice relativně jednoduchý, rychlý a administrativně není nijak složitý. Je však vhodné dodržet následující postup.

Většina současných dodavatelů plynu či energie nabízí svým zákazníkům, že za ně vše vyřídí, a to na základě plné moci. Zpravidla se jedná o plnou moc k výpovědi stávající smlouvy a následně ke smlouvě o dodávce plynu či elektřiny. Často se však stává, že dodavatel provede určité úkony, se kterými zákazník nesouhlasí, a dochází mezi nimi k rozepřím. Proto většina spotřebitelů přistupuje ke změně dodavatele svépomocí.

Výpověď smlouvy

Primárně je před změnou dodavatele nutné ukončit stávající smlouvu s původním dodavatelem. K tomuto je třeba dohledat původní smlouvu s dodavatelem a zjistit, k čemu je vlastně zákazník vázán a jaké povinnosti mu z toho plynou. Podmínky pro výpověď smlouvy jsou obvykle stanoveny ve smluvních podmínkách a mohou se lišit v závislosti na typu smlouvy (např. smlouva na dobu určitou či neurčitou). V případě smlouvy na dobu neurčitou je postup velice jednoduchý, stačí pouze podat výpověď smlouvy a pohlídat si výpovědní dobu, která bývá zpravidla tři měsíce.

V případě smlouvy na dobu určitou je však postup složitější. V mnoha případech je v rámci obchodních podmínek sjednáno, že smlouvu lze předčasně ukončit. Tehdy je však nutné uhradit dodavateli sjednanou sankci, která může v konečném důsledku způsobit, že se změna dodavatele nakonec nevyplatí. Vždy je tedy vhodné smlouvu na dobu určitou ukončit k datu, do kterého je smlouva na dobu určitou sjednána. V tomto ohledu je však třeba dát si pozor zejména na možnost automatického prodloužení doby trvání smlouvy.

Současně je vhodné porovnat nabídky jednotlivých dodavatelů elektřiny a plynu. V dnešní době tuto službu nabízí několik internetových srovnávačů, které vám umožní získat přehled o cenách a dalších podmínkách jednotlivých dodavatelů. Při výběru nového dodavatele zvažte zejména:

– Výši měsíčního paušálu a jednotkovou cenu za kilowatthodinu (kWh).

– Podmínky smlouvy, délka trvání a výpovědní lhůty.

– Zpětnou vazbu od zákazníků, spolehlivost a kvalitu zákaznického servisu.

Jakmile vyberete nového dodavatele, kontaktujte jej a nechte si zaslat ke kontrole smlouvu o dodávce elektřiny či plynu, a to včetně obchodních podmínek, na které smlouva odkazuje. Až poté, co dostatečným způsobem projdete zaslané dokumenty a zjistíte, zda se nezavazujete k povinnosti, která zásadně znevýhodňuje vaše postavení či popírá smysl přechodu k novému dodavateli, přistupte k podpisu smlouvy o dodávce.

Jak zrušit uzavřenou smlouvu

V případě, že k uzavření smlouvy s novým dodavatelem již došlo, a následně spotřebitel zjistil, že s ohledem na různé okolnosti změnu nechce, existuje několikero možností. Pokud byla smlouva sjednána distančním způsobem (např. po telefonu), může spotřebitel od smlouvy odstoupit do 14 dnů ode dne jejího uzavření. Zároveň je možné smlouvu o dodávkách energií uzavřenou při změně dodavatele energií mimo jeho obchodní prostory či uzavřenou distančně vypovědět dle § 11a odst. 3 energetického zákona, a to do patnáctého dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. Lhůta je zachována, je-li v jejím průběhu výpověď odeslána. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Po podání výpovědi a podpisu nové smlouvy bude nový dodavatel vyřizovat administrativní kroky k převedení odběrného místa. Mezi toto patří zejména nahlášení změny provozovateli distribuční sítě. Celý proces může trvat několik měsíců, a proto je dobré naplánovat změnu s dostatečným předstihem, aby nedošlo k přerušení dodávky energie.

Závěrem je důležité zdůraznit, že změna dodavatele elektřiny a plynu je vaším zákonným právem a může vám přinést výrazné finanční úspory. Dodržujte však všechny uvedené kroky a pečlivě prostudujte všechny podmínky smluv, aby byla změna co nejplynulejší a bezproblémová.

Zdroj: JUDr. David Pytela

Foto: Pixabay