Požadavky na přístupnost jednotlivých kategorií bytů
ČSN 73 4001 Přístupnost a bezbariérové užívání v kapitole 14 stanoví technické požadavky na jednotlivé kategorie bytů na základě cílových skupin uživatelů. Tyto požadavky jsou uvedeny v podobě obecných požadavků, požadavků na jednotlivé místnosti bytu a technické specifikace
Byt s univerzálním standardem S120
Byt s univerzálním standardem S120 představuje základní, nejnižší prostorové požadavky, které mohou uspokojit většinu obyvatel a jsou zároveň aplikovatelné při běžné bytové výstavbě. Hlavním požadavkem tohoto standardu je možnost zajištění manipulačního prostoru o velikosti kruhu o průměru nejméně 1 200 mm ve všech místnostech.
Obecnými požadavky jsou:
- Byt s univerzálním standardem S120 musí být umístěn v části domu splňující požadavky na bezbariérové užívání.
- Sklep musí být v bezbariérové části domu s odpovídajícím manipulačním prostorem a požadavky na průjezd a převýšení.
- V každé místnosti bytu musí být po prokázání zařízení podle ČSN 73 4301 Obytné budovy volný manipulační prostor o velikosti kruhu o průměru nejméně 1 200 mm.
- Běžně používané manipulační prvky musí být ve výšce nejvýše 1 500 mm nad podlahou.
- Převýšení v bytě smí být nejvýše 20 mm, přístupný musí být nejméně hlavní obytný prostor s možností místa pro pravidelné přespávání, kuchyň a koupelna se záchodovou mísou.
- Všechny průjezdy v bytě musí být široké nejméně 800 mm, vedlejší prostory (komory, šatny apod.) musí mít přístupy široké nejméně 700 mm.
- Zařízení autonomní detekce a signalizace musí být vybaveny optickou signalizací.
Byt s bezbariérovým standardem S150
Byt s bezbariérovým standardem S150 představuje standard, který uspokojí potřeby zejména osob využívajících různé typy ručně nebo elektricky poháněného vozíku s různým druhem zdravotního znevýhodnění. Standard umožňuje těmto osobám neomezené užívání vozíku ve všech místnostech bytu. Předpokládaný uživatel může bydlet samostatně nebo být členem domácnosti, který se stará o děti i o provoz domácnosti. V základu je požadavek definován manipulačním prostorem o velikosti kruhu o průměru nejméně 1 500 mm.
Obecnými požadavky jsou:
- Byt s bezbariérovým standardem S150 musí být umístěn v části domu splňující požadavky na bezbariérové užívání.
- Vázané parkovací místo musí splnit parametry vyhrazeného stání na přístupnost
- Domovní schránka patřící k bytu s bezbariérovým standardem S150 musí být umístěna tak, aby otvor pro vyzvednutí zásilky byl v rozmezí 850 až 1 200 mm nad podlahou.
- Sklep musí být v bezbariérové části domu s odpovídajícím manipulačním prostorem a požadavky na průjezd a převýšení, které smí být nejvýše 20 mm.
- V každé místnosti bytu musí být po prokázání zařízení podle ČSN 73 4301 Obytné budovy volný manipulační prostor o velikosti kruhu o průměru nejméně 1 500 mm.
- Běžně používané manipulační prvky musí být ve výšce 600 – 1 200 mm nad podlahou ve vzdálenosti nejméně 600 mm od pevné překážky (stěny, vybavení bytu apod.).
- Prostor musí být řešen bez prahů a dalšího převýšení, převýšení u vstupu na balkon, lodžii, terasu a u vstupních dveří do bytu smí být nejvýše 20 mm.
- Všechny průjezdy v bytě musí být široké nejméně 800 mm.
- Okna v obytných místnostech smí mít parapet nejvýše 600 mm nad podlahou.
- Zařízení autonomní detekce a signalizace musí být vybavena optickou signalizací.
- Doporučuje se zajistit evakuaci z bytů výtahem určeným pro evakuaci osob.
Byt se specifickým standardem S180
Byt se specifickým standardem S180 zohledňuje osoby s diagnózou např. myopatie nebo svalová dystrofie, případně těžší formu dětské mozkové obrny, kde se předpokládá, že většinu činností zajišťuje asistent, proto také musí být část bytu (typicky kuchyň) upravena pro užívání osobami bez zdravotního postižení.
Byt představuje standard definovaný požadavky na manipulační prostor o velikosti kruhu o průměru nejméně 1 800 mm, tento požadavek je však nutné naplnit pouze v některých místnostech bytu (např. koupelna, ložnice/pokoj). Odpadají také požadavky na výškovou úroveň manipulačních prvků atd. oproti standardu S150. V koupelně a v pokoji je však nutný větší manipulační prostor, který umožní asistenci i za použití zvedacího zařízení. Dispozice a uspořádání zohledňuje potřeby osob na lehátku nebo vozíku s využitím zdvihacího zařízení a celodenní péče asistenta, ve kterém specifický standard splňuje minimálně jedna obytná místnost a koupelna.
Obecnými požadavky jsou:
- Byt se specifickým standardem S180 musí být umístěn v části domu splňující požadavky na bezbariérové užívání.
- V jednom pokoji/ložnici a v koupelně se záchodem musí být po zařízení nábytkem a zařizovacími předměty volný manipulační prostor o velikosti kruhu o průměru nejméně 1 800 mm, v předsíni a hlavním obytném prostoru musí být po zařízení volný manipulační prostor o velikosti kruhu o průměru nejméně 1 500 mm.
- Prostor musí být řešen bez prahů a dalšího převýšení, převýšení u vstupu na balkon (lodžii) a u vstupních dveří do bytu smí být nejvýše 20 mm.
- Průjezdy v pokoji/ložnici určené pro osobu s těžkým pohybovým postižením a koupelně se záchodem musí být nejméně 900 mm, průjezd do hlavního obytného prostoru musí být nejméně 800 mm.
- Součástí bytu musí být prostor/samostatná místnost pro přespání asistenta nebo člena rodiny, který tuto roli zastává.
- Prostorová vazba pokoje/ložnice a koupelny se záchodem by měla umožnit budoucí montáž stropního závěsného zařízení pro přesun.
- Nejsou kladeny zvláštní požadavky na sklepní boxy – předpokládá se využití asistentem.
- Vhodné je zajistit evakuaci z bytů výtahem určeným pro evakuaci osob.
Byt pro osoby s těžkým zrakovým postižením
Byt pro osoby s těžkým zrakovým postižením musí zohledňovat uživatelské požadavky na bydlení těchto osob, a to zajištěním vyššího standardu požadavků z hlediska hmatových a akustických opatření pro pravidelné a bezpečné užívání osobami bez vizuální kontroly, například vodicí linie v exteriéru, domovní a technické vybavení bytu. Pro tento byt zvláštního určení jsou stanoveny v rámci obecných požadavků podmínky zajišťující přístup k bytovému domu a požadavky na prostory bytového domu.
Přístup k bytovému domu
- Přístupová trasa k bytovému domu, zejména od zastávek veřejné dopravy, musí být bezpečná a orientačně jednoduchá.
- Přístup ke vstupu do domu musí být hmatově i vizuálně rozlišitelný od ostatních. Vzájemně zaměnitelné vstupy nesmí být označeny stejným způsobem.
- Stanoviště kontejnerů pro tříděný i netříděný odpad musí být v blízkosti vstupu do bytového domu a přístup k tomuto stanovišti i zpět musí být orientačně jednoduchý.
- Kontejnery je vhodné označit štítky s reliéfními piktogramy a s popisem v Braillově písmu. Štítky jsou plastové, čtvercové o velikosti 110 mm × 110 mm. Pod reliéfním piktogramem je umístěn v dolní části popis v Braillově písmu. Štítky jsou na kontejnerech umístěny v ose vhozu, otevírání nádoby (uprostřed), pod nebo nad otvorem nebo víkem podle typu kontejneru/nádoby.
Prostory bytového domu
- Přímo naproti za vstupními dveřmi do bytového domu nebo v hlavním směru pohybu nesmí být schodiště směrem dolů, například do suterénu nebo sklepa.
- Společné prostory musí být jednoduše a zapamatovatelně uspořádány, bez nadměrných nutností měnit směr.
- Požadovány jsou úhly 90 nebo 180 stupňů.
- Ve společných prostorech lemování podlahové krytiny musí být vizuálně kontrastní K ≥ 30 % v nejmenší šířce 50 mm oproti podlaze nebo stěně.
- Společné prostory musí být rovnoměrně osvětleny.
- Zařízení a manipulační prvky u bytových domů nesmí být řešeny (pouze) dotykovým displejem, např. zvonkové tablo, ovladače výtahu.
- Tlačítko zvonku patřící k bytu zvláštního určení musí být hmatově a vizuálně kontrastní. Vedle zvonku musí být rámeček pro vložení štítku s Braillovým písmem. Rámeček nesmí být zakryt a jeho rozměry musí být výška nejméně 12 mm a šířka nejméně 100 mm.
- Sklepní box patřící k bytu zvláštního určení musí být hmatově i vizuálně rozlišitelný od ostatních. Zpravidla je umístěn jako první v řadě nebo obsahuje jiný orientačně jednoznačný prvek, zejména štítek s reliéfními znaky a Braillovým písmem.
Byt pro osoby se sluchovým postižením
Norma dále informativně stanoví požadavky na byt pro osoby se sluchovým postižením (osoby neslyšící nebo osoby používající sluchadla), který musí zohledňovat uživatelské hledisko těchto osob. Jedná se zejména o převedení akustických informací do podoby světelné signalizace informující o různých událostech či vjemech. V každé místnosti bytu se signalizují záblesky, vibracemi nebo záblesky s tónem následující vjemy:
- zvonění domovního zvonku;
- zvonění bytového zvonku;
- kouř a požár;
- únik oxidu uhličitého;
- zvuk rozbíjeného skla;
- otevření dveří;
- přivolání osob;
- pohyb osob;
- monitor dechu dítěte apod.;
- klepání na dveře;
- zvonění mobilního telefonu;
- zvonění budíku.
Z důvodů umístění světelné signalizace do všech místností bytu, musí tyto místnosti mít dostatečné množství elektrických zásuvek pro jejich použití.
Závěr
Závěrem je nutné zdůraznit, že požadavky na výstavbu se musí uplatnit podle stavebního zákona také u změn dokončených staveb (včetně změny užívání stavby), ale také na pozemku nebo stavby, které jsou kulturní památkou nebo se nacházejí v památkové rezervaci nebo památkové zóně, pokud to závažné územně technické nebo stavebně technické důvody nebo jiný veřejný zájem nevylučují. Závazná ČSN 73 4001 pak ve svých článcích určuje, zda daný požadavek je závazný v celém svém rozsahu nebo zda v odůvodněných případech u změn dokončených staveb lze aplikovat normou stanovené mírnější požadavky. Závaznost nové normy ČSN 73 4001 Přístupnost a bezbariérové užívání je v těch kapitolách a článcích, které mají přímou vazbu na vyhlášku o požadavcích na výstavbu.
Zdroj: ČKAIT
Foto: Pixabay