Riziko přechodu dluhů v plném rozsahu
Nový občanský zákoník podstatně změnil koncept přechodu dluhů na dědice oproti předchozí právní úpravě. Právní úprava občanského práva platná do konce roku 2013 vymezovala odpovědnost dědiců za dluhy zůstavitele tak, že dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí. Nový občanský zákoník však stanovuje, že dědic hradí dluhy zůstavitele v plném rozsahu. Dědic je tak povinen hradit dluhy zůstavitele nad rozsah nabytého dědictví.
Uplatnění výhrady soupisu k vyšší ochraně dědice
K posílení své právní ochrany musí být dědic aktivní a uplatnit řádně a včas výhradu soupisu pozůstalosti. Jestliže dědic uplatní výhradu soupisu, pak hradí dluhy zůstavitele pouze do výše ceny nabytého dědictví. Výhrada soupisu pozůstalosti tak představuje významný právní institut, jehož využití by neměl dědic opomenout.
Nový občanský zákoník vymezuje, že výhradu soupisu lze uplatnit do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o tomto právu (soud lhůtu prodlouží, jsou-li pro to důležité důvody). Právo na výhradu soupisu lze uplatnit prohlášením učiněným ústně před soudem, anebo prohlášením zaslaným soudu v písemné formě.
Jestliže dědic učiní platnou výhradu soupisu, vzniká mu oprávnění navrhnout soudu před rozhodnutím o potvrzení dědictví, aby soud pro vyhledání dluhů zůstavitele věřitele vyzval, aby v přiměřené lhůtě ohlásili a doložili své pohledávky. Pokud soud zahájí takové řízení, pak dědic není povinen uspokojovat věřitele až do skončení tohoto řízení.
Další možnosti ochrany před dluhy
Jakožto další možnost ochrany dědice před přijetím předluženého dědictví lze považovat odmítnutí dědictví, které bylo předmětem předchozího článku našeho seriálu. Rovněž při uplatnění odmítnutí dědictví je nutné dodržet zákonnou formu a lhůty.
Nový občanský zákoník taktéž opravňuje ke zřeknutí se dědického práva ještě za života zůstavitele, a to smlouvou mezi zůstavitelem a dědicem. Tato smlouva vyžaduje formu notářského zápisu, a proto je nutné navštívit notáře za účelem jejího sepisu.
Tento článek poskytuje pouze základní informace ve složité tématice dluhů v dědictví. Nový občanský zákoník obecně kladně důraz na odpovědnost jednotlivce za své právní jednání. Právě v dědickém právu může nesprávné jednání ohrozit dědice s velmi negativními dopady do jeho majetkové sféry. Lze tak důrazně doporučit vyhledat právní pomoc advokáta nebo notáře při řešení dluhů v dědictví.
Poznámka: Využité a citované ustanovení v článku: § 1484, § 1675, § 1704, § 1706 a § 1711 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Zdroj: JUDr. Zbyněk Drobiš
Foto: Pixabay