21. prosince 2024

Programy

Programy

“Kdo židli má, bydlí,” zpívá se ve známé písničce z konce padesátých let minulého století a na tento verš navazuje další: “Každý, kdo bydlí, má starostí půl…

K tomu, abyste si měli kam postavit židli a aby vám starosti s bydlením ubývaly, slouží i tento přehled možností, jak si s finanční pomocí státu stávající bydlení vylepšit, nebo jak vybudovat nové byty pro druhé, zejména pak pro lidi s nějakým hendikepem, ať už sociálním či zdravotním. Budete-li potřebovat k některému ze zde uváděných programů či dotací podrobnější informace, obraťte se na příslušnou instituci, rádi vám řeknou vše potřebné.

Přejeme vám, ať se vám bydlí dobře a v příjemném prostředí…

Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co znamená výpověď z nájmu ze strany pronajímatele?

V oblasti nájemních vztahů mezi pronajímatelem a nájemcem hrají důležitou roli zákonné podmínky, které regulují výpověď nájemní smlouvy. Bez jejich splnění by byla výpověď neplatná. Proto se zaměříme na podmínky, za nichž může pronajímatel vypovědět nájemní smlouvu, a na postup, jenž musí dodržet, aby byla výpověď platná. Základní náležitosti výpovědi… číst dále Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co znamená výpověď z nájmu ze strany pronajímatele?

Číst dál »

Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co je nutné zajistit při nájmu služebního bytu a bytu zvláštního určení?

Nájem služebního bytu a bytu zvláštního určení představuje dvě specifické kategorie nájemních vztahů, které se odlišují od standardních nájemních vztahů zejména svým účelem a podmínkami užívání. V následujícím článku se zaměříme na právní úpravu, specifika a praktické aspekty těchto druhů nájmů. Právní úprava Nájem služebního bytu a bytu zvláštního určení… číst dále Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co je nutné zajistit při nájmu služebního bytu a bytu zvláštního určení?

Číst dál »

Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co je zapotřebí při změně dodavatele elektřiny a plynu?

Změna dodavatele elektřiny a plynu ve většině případů přináší úspory na nákladech domácnosti. Tento proces je v České republice relativně jednoduchý, rychlý a administrativně není nijak složitý. Je však vhodné dodržet následující postup. Většina současných dodavatelů plynu či energie nabízí svým zákazníkům, že za ně vše vyřídí, a to na… číst dále Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co je zapotřebí při změně dodavatele elektřiny a plynu?

Číst dál »

Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co s dělat s chybným vyúčtováním záloh na služby a jaký je postup pro podání námitek?

Vyúčtování záloh na služby je důležitým procesem, který umožňuje transparentní přehled o nákladech spojených s poskytováním služeb, zejména v bytových domech nebo při nájemních smlouvách. Níže se budeme zabývat podstatou vyúčtování, jeho legislativními základy a postupem pro podání námitek ze strany uživatelů služeb. Poplatky za služby spojené s užíváním bytu… číst dále Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co s dělat s chybným vyúčtováním záloh na služby a jaký je postup pro podání námitek?

Číst dál »

Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co se musí řešit u oprav v pronajatém bytě?

Pronajímání bytu je mnohdy vyhledávanou investicí, na druhou stranu taková investice vyžaduje pravidelnou údržbu a mnohdy i opravy. Zajištění oprav může být předmětem sporů mezi pronajímatelem a nájemcem. Aby se konfliktu dalo předejít, je dobré pro obě strany znát, za co je odpovědný pronajímatel a za co nájemce. V tomto článku… číst dále Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co se musí řešit u oprav v pronajatém bytě?

Číst dál »

Právní poradna: Jak zamezit styku s problémovými osobami v pronajatém bytě?

Bratranec (64 let) je z důvodu značné vady zraku (téměř nevidí) nositel průkazu ZTP a je v invalidním důchodu. Vzhledem k vadě zraku nemůže žít nikde jinde než v obci, kde bydlí celý život. Má omezenou svéprávnost. Jsme s manželkou jeho jediní příbuzní, je nám 70 let a bohužel jsme onkologičtí… číst dále Právní poradna: Jak zamezit styku s problémovými osobami v pronajatém bytě?

Číst dál »

Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co vše patří k hlavním povinnostem pronajímatele?

Pronajímání nemovitostí představuje komplexní proces, který je spojen s řadou právních povinností a závazků. Pronajímatel, coby vlastník nemovitosti, má řadu povinností, které musí dodržovat, aby zajistil bezproblémový a spravedlivý nájemní vztah. Tento článek se zaměří na hlavní povinnosti pronajímatele podle českého právního řádu, zejména podle zákona občanského zákoníku. Povinnost zpřístupnit… číst dále Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Co vše patří k hlavním povinnostem pronajímatele?

Číst dál »

Právní poradna: Jak se postavit proti rozúčtování tepla, o kterém mám pochybnosti?

Dovoluji se na vás obrátit s prosbou o posouzení postupu rozúčtování nákladů tepla a ohřevu TUV pro byt v rodinném domě. Rozúčtování neuvažuje rozdělení na spotřební a základní složku, protože dle tvrzení majitele se na něj vyhláška nevztahuje. Uplatňuje § 2 odst. b)“vytápěním není vytápění bytů a nebytových prostorů prostřednictvím samostatných etážových okruhů… číst dále Právní poradna: Jak se postavit proti rozúčtování tepla, o kterém mám pochybnosti?

Číst dál »

Právní poradna: Na co je zapotřebí myslet při vybudování výtahu?

Chtěla bych se zeptat na pár otázek ohledně vybudování výtahu a prohlášení vlastníka. Jsme bytový dům (SVJ), kde není výtah. Nyní zvažuje jeho vybudování. Nedošlo by k žádné přístavbě atd., výtah by byl umístěn v “zrcátku” schodiště se strojovnou umístěnou v suterénu. Dle mého laického pohledu se tedy podlahová plocha nemění, když se… číst dále Právní poradna: Na co je zapotřebí myslet při vybudování výtahu?

Číst dál »