Na členské schůzi družstva došlo k hlasování o nových členech Kontrolní komise. Všichni navržení noví členové byli schváleni. Nikdo z těchto nově dosazených členů nebyl na této konkrétní schůzi, kde k hlasování došlo, přítomen. Je toto platný postup? Lze dosazovat do orgánů družstva nové členy, aniž by se s nimi dalo na jednání členské schůze osobně seznámit a komunikovat?
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že neznám veškerá specifika vašeho případu, konkrétně pak znění stanov vašeho bytového družstva, budu vycházet z platné právní úpravy, konkrétně pak z občanského zákoníku a ze zákona o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích).
Kontrolní komise patří mezi orgány bytového družstva a její funkcí je kontrola řádného hospodaření s financemi družstva. Obsazování kontrolní komise je upraveno v občanském zákoníku, a to konkrétně tak, že volba členů je v působnosti členské schůze, která je nejvyšším orgánem bytového družstva.
Funkční období členů komise nesmí být delší než pět let. Dle občanského zákoníku může být členem orgánu pouze člen družstva, to však ještě neznamená, že by se musel členské schůze, na které se hlasuje o jeho členství v kontrolní komisi, účastnit. Občanský zákoník totiž nestanovuje povinnost, že nově volený člen orgánu družstva musí být přítomen na členské schůzi, kde dochází k jeho zvolení. Obecně je ale třeba, aby člen družstva s ustanovením do funkce orgánu souhlasil. Povinnost přítomnosti člena na členské schůzi, kde se hlasuje o jeho zvolení do orgánu družstva, však může být stanovena ve stanovách družstva nad rámec zákonné úpravy.
Vzhledem k výše uvedenému lze doporučit, opatřit si obsah stanov družstva. Není-li v nich tato problematika nijako upravena, pak se celá situace řídí zákonnou úpravou, a ta neobsahuje povinnost přítomnosti při procesu voleb člena kontrolní komise.
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát
Foto: Pixabay