Jsem předseda SVJ. Ve stanovách máme povinnost při svolání jednání shromáždění SVJ doručit členům e-mailovou pozvánku patnáct dní předem. Po rozeslání pozvánky patnáct dní předem jednotlivým členům dle katastru nemovitostí došlo během 15denní lhůty k návrhu na vklad na změnu vlastníka jedné bytové jednotky. Schůze se uskuteční ještě v době, kdy není nový vlastník zapsán v katastru nemovitostí. Kdo má k dané bytové jednotce hlasovací právo? A jak má vypadat prezenční listina? Na jednání shromáždění je plánována změna stanov a mám obavu, aby nový vlastník bytové jednotky nenapadl svolání a konání schůze.
Odpověď
Vzhledem k tomu, že neznám veškerá specifika vašeho případu, konkrétně pak znění stanov vašeho společenství vlastníků jednotek, budu toliko vycházet z platné právní úpravy, konkrétně pak z občanského zákoníku.
Vlastnictví bytové jednotky je upraveno občanským zákoníkem, a to tak, že se nabývá zápisem do veřejného seznamu, tedy katastru nemovitostí. Hlasovací právo na shromáždění náleží osobě, která má vlastnické právo, tudíž osobě, která je zapsána v katastru nemovitostí jako vlastník ke dni konání shromáždění. Vzhledem k tomu, že nový vlastník ještě není v katastru nemovitostí zapsán a řízení o vkladu vlastnického práva stále probíhá, hlasovací právo zůstává původnímu vlastníkovi, který byl zapsán v době svolání a konání shromáždění.
Pokud by byl návrh na vklad zpětně zapsán s účinky od data podání návrhu, nemění to nic na tom, že ke dni schůze nebyl nový vlastník v katastru evidován. Hlasovací právo tedy náleží osobě uvedené v katastru nemovitostí k datu konání schůze. Pro prezenční listinu platí zápis ve veřejném seznamu, tedy v katastru nemovitostí, obdobně.
Pokud by tedy nový vlastník napadal shromáždění z důvodu, že se domnívá, že nebylo správně svoláno a konáno, jelikož se jí účastnil původní vlastník jednotky, neměl by v tomto být úspěšný.
Zdroj: JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát
Foto: Pixabay