Potřebuji vyměnit v družstevním bytě vchodové protipožární dveře, které prý musí mít certifikát. Chci se zeptat, je to moje povinnost? A kdo hradí výměnu dveří?
Odpověď – 1. část
Předně si vás dovoluji upozornit na to, že vzhledem k tomu, že neznám veškerá specifika vašeho případu, budu ve své odpovědi vycházet z platné právní úpravy, především pak z občanského zákoníku a ze zákona o požární ochraně, z vyhlášky Ministerstva vnitra, kterou se stanoví technické podmínky požárních dveří, kouřotěsných dveří a kouřotěsných požárních dveří, a z nařízení vlády o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu.
Bytové domy mají vchodové dveře od bytů i do většiny nebytových prostorů provedeny jako dveře s požární odolností. Jedná se o požární uzávěry, které mají za úkol bránit šíření požáru v budově, což je ostatně zřejmé z jejich názvu. Chrání tak nejen prostory před rozšířením požáru, ale v první řadě také únikovou cestu ostatních obyvatel.
Je to povinnost, která je dána zákonem o požární ochraně, a to bez ohledu na to, zda jde o dům postavený nově, či jde o starší dům. Nesplňují-li aktuální dveře dostatečné kritérium nutné pro ochranu před požárem, je bezpodmínečně nutné je vyměnit za dveře s dostačující certifikací.
Minimální stupeň ochrany, který musí vaše dveře mít, se odvozuje od mnoha kritérií, kterými jsou například typ a stáří domu, druh požárního rizika bytu, situování konkrétního požárního úseku – zda je byt v přízemním, nadzemním nebo posledním podlaží atd.
Odpověď – 2. část
Co se týče hrazení nákladů za dveře, záleží především na tom, jak bylo hrazení oprav vymezeno v konkrétním případě. Obecně dle občanského zákoníku platí, že člen družstva jakožto nájemce družstevního bytu hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Větší a nákladnější opravy by pak mělo hradit bytové družstvo, které pro tyto účely vybírá od členů v rámci nájemného i příspěvky na náklady na opravy.
Co lze pak považovat za drobnou opravu je vymezeno v nařízení vlády, dle kterého se za drobnou opravu mimo jiné považují „opravy jednotlivých částí dveří a oken a jejich součástí, kování a klik, výměny zámků včetně elektronického otevírání vstupních dveří bytu a opravy kování, klik, rolet a žaluzií u oken zasahujících do vnitřního prostoru bytu“.
Z tohoto ustanovení lze dovodit, že v případě, kdy je třeba vyměnit celé dveře a ne pouze jejich část, nebude se už jednat o drobnou opravu a tuto výměnu je tedy povinno platit bytové družstvo. Doporučuji vám tedy se obrátit na bytové družstvo s tím, že potřebujete vyměnit dveře, a to bude mít povinnost tuto výměnu provést.
Zde si dovoluji však upozornit na to, že od tohoto nařízení vlády se lze odchýlit a rozsah drobných oprav může být vymezen odlišně ve stanovách bytového družstva nebo v nájemní smlouvě. Doporučuji vám si tedy nejdříve ověřit, zda ve vašem případě nebyly drobné opravy a způsob jejich hrazení vymezeny odlišně od zákonného znění.
Zdroj: JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát, Advokátní kancelář GÜRLICH VÍTEK & PARTNERS
Foto: Pixabay