19. září 2024

Právní poradna: Jak spravedlivě účtovat za úklid společných prostor?

Bydlíme v panelovém domě v družstevním bytě. Při vyúčtování za služby – úklid a osvětlení společných prostor nám družstvo účtuje podle velikosti bytu. Za úklid firma účtuje za bytovou jednotku, ne za plochu bytu. Myslíme si, že toto není spravedlivé. Můžete nám poradit? Při sečtení záloh ani nevychází součet, co nám účtuje firma. 

Odpověď

Úvodem mi dovolte uvést, že jelikož nejsem seznámen se všemi specifiky vašeho případu, a zejména s přijatými stanovami vašeho bytového družstva, které mohou upravovat některé skutečnosti odlišně, budu ve své odpovědi vycházet z platné právní úpravy, a tedy zejména z občanského zákoníku. Druhým základním předpisem je pak zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty (dále jen „PlnByt“). Podle tohoto zákona vlastník domu rozúčtovává mezi jednotlivé uživatele bytů (nájemce bytů nebo vlastníky jednotek, zákon je označuje jako příjemce služeb) náklady na plnění spojená s užíváním bytů, která poskytovatel zajišťuje (dodávky tepla, teplé užitkové vody a studené vody, úklid a osvětlení společných prostor domu, provoz výtahu atp.).

Poskytovatel služeb má povinnost po skončení zúčtovacího období, které trvá obvykle 12 měsíců, zálohy vyúčtovat proti skutečným nákladům na služby. Náklady na jednotlivé služby se rozpočítají na jednotlivé byty, v domech ve vlastnictví družstev takovým způsobem, jakým se na tom usnesl příslušný orgán družstva. Pokud se nepodaří schválit potřebné usnesení, respektive dospět k dohodě, rozpočítávají se náklady na vodné a stočné podle podružných vodoměrů, na komíny podle počtu využívaných vyústění do komínů, na společnou rozhlasovou a televizní anténu podle počtu zásuvek a zbylé náklady podle počtu osob užívajících byt. Nejdříve bych tedy doporučil prozkoumat znění stanov vašeho bytového družstva, jestli tuto situaci nějakým způsobem neřeší odlišně od zákona, případně také některé z příslušných usnesení představenstva vašeho bytového družstva. Stejně tak je specifikem družstevního bydlení členský podíl v družstvu s právem nájmu na konkrétní byt. Bude tedy dobré projít také nájemní smlouvu k vašemu bytu uzavřenou mezi vámi a bytovým družstvem.

Zákon samozřejmě stanovuje i požadavky na náležitosti vyúčtování, které podle PlnByt musí obsahovat skutečnou výši nákladů na jednotlivé služby, princip rozúčtování, náklady připadající na příslušný byt a jejich porovnání s přijatými zálohami. Stěžejní povinností, v našem případě povinností bytového družstva, je také provést vyúčtování řádně a včas. Včas znamená do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období. Zároveň vždy do 30 dnů od doručení vyúčtování můžete jako příjemce služeb písemně požádat vaše bytové družstvo, aby vám doložilo náklady na jednotlivé služby, způsob jejich rozúčtování, způsob stanovení výše záloh za služby a provedení vyúčtování a aby umožnilo pořízení kopie podkladů. Této žádosti vaše bytové družstvo musí vyhovět do 30 dnů od jejího doručení. Pokud však s vyúčtováním nebudete spokojení ani po dodání souvisejících dokumentů, můžete vůči němu uplatnit námitky (tedy jej „reklamovat“), a to do 30 dnů ode den doložení podkladů. V situaci, kdy by vám družstvo nenabídlo řešení problému, se můžete také obrátit na kontrolní komisi družstva, je-li ve vašem bytovém družstvu zřízena.

Pokud vaše kroky k napravení situace selžou a vy máte důkazy o neadekvátním účtování, můžete zvážit řešení věci soudní cestou a podáním žaloby.

Zdroj: JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát

Foto: Pixabay