Děje se tak v souvislosti s nedostatkem ubytovacích kapacit ve velkých městech, což těsně souvisí i s výší měsíčního nájemného. Někdy je tak vysoké, že by za dvouměsíční nájemní splátku bylo možno pořídit ojetý automobil.
Co můžeme udělat proto, abychom se ochránili?
V některých případech je již z textu inzerátu patrné, že s nabízenou nemovitostí není něco v pořádku. Jednou z prvních alarmujících informací je cena. Pokud je cena nájemného vybrané nemovitosti podezřele nižší než cena srovnatelných nabídek v podobné lokalitě, je třeba mít se na pozoru. Pokud se po spojení s prodejcem dozvíte, že je nutné, aniž nabízenou nemovitost vidíte, složit z důvodu velkého množství zájemců zálohu na účet, je rozumné rovnou pronajímateli poděkovat a sledovat jiné nabídky. Pokud pronajímatel komunikuje výhradně e-mailem, špatnou češtinou, případně jen anglicky, spěchá na zálohu, dá se předpokládat nějaký problém.
V případě, že pronájem zprostředkovává realitní agent, je třeba nechat si vždy předložit plnou moc (ideálně ověřenou notářem či na Czech pointu), která je uzavřena mezi jím a majitelem nemovitosti. V takovém případě máte alespoň jistotu, že plnou moc podepsaly osoby, jejichž totožnost byla ověřena prostřednictvím občanského průkazu nebo cestovního dokladu. Prověřit je dobré i majitele nemovitosti, a to ještě před schůzkou, nahlédnutím do katastru nemovitostí.
Pokud shrneme jednotlivé rady do stručného popisu, vypadal by návod asi takto:
- Prohlédnout větší množství inzerátů dle nastaveného filtru požadovaných podobných nemovitostí – například: byt 2 + 1 případně 2 + kk, Praha 2 – tím odfiltrujeme případné cenově podezřelé nabídky.
- V případě, že jsme si nemovitost vybrali, spojit se s osobou uvedenou v inzerátu, dohodnout si osobní schůzku v požadované nemovitosti a připravit si výpis náhledu z katastru nemovitostí – uvidíte nabízenou nemovitost, budete osobně jednat s majitelem či zprostředkovatelem, které prověříte ztotožněním s plnou mocí s ověřenými podpisy, výpisem z katastru nemovitostí a žádostí o předložení dokladu totožnosti.
- Ideálně již při prohlídce požadované nemovitosti podepsat řádně přečtenou rezervační smlouvu, v níž jsou již ověřené údaje obou smluvních stran, a zajistit ve smlouvě takové ustanovení, aby pronajímatel neobdržel dříve zálohovou platbu než nájemce klíče od pronajaté nemovitosti.
- Před odesláním zálohové platby není nadbytečné, v případě, že pronajímatele zastupuje zprostředkovatel, zavolat na telefonní číslo zprostředkovatelské firmy, které lze zcela běžně najít na internetové stránce, a nechat se spojit se zástupcem zprostředkovatele, s kterým jste jednali.
- Po vlastním předání nemovitosti v co nejkratší době (nejlépe po dohodě s majitelem) nechat vyměnit zámek bytu – jde o to, aby do vámi pronajaté nemovitosti neměl přístup majitel bez vašeho vědomí a vaší přítomnosti.
Závěrem chceme ovšem zdůraznit, že nic z výše uvedeného není absolutním návodem k tomu, aby nájemce nebyl obelhán a podveden. Podvodníci jsou vždy o několik kroků napřed. Ale každá další obezřetnost je posunem k posílení slušného jednání na realitním trhu.
Zdroj: Mgr. Bc. Vladislava Kurzová
Foto: Pixabay