Během loňské topné sezóny, tedy od října 2016 do března 2017, došlo k 921 požárům způsobených komíny.
Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Jen během loňské topné sezóny bylo takových požárů 788 z celkového počtu 921. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a špatné spáry v komíně. Přímá škoda dosáhla částky 46,9 mil. Kč. Při těchto požárech došlo k usmrcení 1 osoby a 30 osob se zranilo.
Jasně vyplývá, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles, a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Zvláště když uvážíme, že dvě třetiny úmrtí při požárech jsou právě při požárech v domácnostech.
Jak často kontrolovat a čistit komín?
Základními minimálními lhůtami pro čištění spalinových cest (komínů) od spotřebičů paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3 x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2 x ročně na kapalná paliva a 1 x ročně na plynná paliva. Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněnou osobou – kominíkem.
Co mohu zkontrolovat sám?
· Je kouřovod řádně upevněn?
· Není plášť spotřebiče nebo kouřovod propálený?
· Fungují uzávěry komínových dvířek?
· Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
· Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?
· Je komín na povrchu celistvý, bez viditelných spár, netěsností a omítnutý?
· Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od komína a tepelného zdroje?
Co dělat, když začne v komíně hořet?
Urychleně odstranit veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolat na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehasit vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu.
Zdroj: Hasičský záchranný sbor, redakčně kráceno
Foto: PXHERE