Zelené střechy
Zelená střecha je termín pro částečně nebo zcela pokrytou střechu vegetací a půdou. Obliba zelených střech stále roste, a to i ve městech. Stále více lidí si totiž uvědomuje, že fungují jako přirozené klimatizace. Dle odborníků dokážou totiž snížit teplotu v městské zástavbě až o více než 8 °C. Princip fungování je přitom jednoduchý. Aby se voda, která je obsažená v zelené střeše odpařila, musí z okolí odebrat teplo. A tím jej okolí zbavuje a ochlazuje jej.
Zelené fasády, vertikální zahrady
Na podobném principu jako zelené střechy fungují i zelené fasády. Důležitým funkčním fenoménem totiž také je, že živá zelená plocha absorbuje mnohem méně slunečních paprsků než klasické fasádní materiály.
Zelené fasády jsou spolu se zelenými střechami cestou proti vzniku tepelných ostrovů, kdy horký vzduch stoupající z rozehřátých betonových ploch nad město znemožňuje kondenzaci vzdušné vlhkosti. Mraky jsou pak následně vytěsňovány do míst, kde je teplota nižší, a teprve tam se pak tvoří srážky. Nepřirozeně vysoké teploty přitom zhoršují kvalitu životního prostředí, a navíc ovlivňují i psychiku a produktivitu člověka.
Odpočinkové zelené niky
Zeleň je ve městech nedostatkovým zbožím. Mnoho odpočinkových míst ji však nabízí, a to jak na ulicích, v parcích, ve vnitroblocích obytných domů, tak i v kancelářských budovách. Tato prostranství poskytují příjemnou oázu jako pro kolemjdoucí, tak i svým dílem přispívají k rozbití masy horkého vzduchu ve městských ulicích. Ideální je spojení těchto zelených nik s vodní plochou.
Jednoduchost údržby
Hlavní myšlenkou při projektování městských zelených ploch bývá především minimalismus a důraz na snadnost údržby. Tomu je podřízen zejména výběr nenáročných rostlin, které ideálně nevyžadují pravidelnou či složitou péči.
Více informací zde
Zdroj: Okolo bytu, redakčně kráceno
Foto: Pixabay