28. ledna 2025

Jak nejčastěji snižujeme teplotu v bytě a co má podle nás efekt?

V letních vedrech stoupá nad únosnou mez i teplota v bytech. Nejvíce trpí lidé v panelácích a některých typech novostaveb. Jaké teploty jsou pro náš organismus v bytě ideální a jak se jim ve vedrech co nejvíce přiblížit?

Okna, žaluzie, ventilátory

Pro více než 8 z 10 obyvatel paneláků znamenají současné teploty kolem třicítky horko, které většina z nich špatně snáší. Lidé byty chladí přes noc otevřenými okny, přes den zatahují žaluzie a pouštějí ventilátory. Jen asi 7 % má, podle aktuálního průzkumu, instalovanou klimatizaci. Investicí v řádech nižších desítek tisíc korun přitom lze vyřešit tepelný komfort na dlouhé roky nejen při letních vedrech, ale i při vytápění v zimních měsících.

Odborníky doporučované optimální teploty v místnostech

Obývací pokoj 20–21 °C
Ložnice 16–18 °C
Kuchyně 18 °C
Chodba, schodiště 10–15 °C
Koupelna 24 °C

A jak vysoké teploty v bytě řešíme?

Jak ukázal průzkum, Češi bydlící v panelácích nejčastěji otevírají na noc okna, polovina k tomu přes den zatahuje žaluzie, třetina pouští ventilátory. Čtvrtina věří, že pomůže mít okna neustále otevřená alespoň na ventilaci a stejné množství zase okna raději zavře.

Ať už patříte k jakékoliv skupině, vězte, že ani jedna metoda není příliš účinná. Z pohledu odborníků je nejefektivnější volbou klimatizační jednotka, která dokáže zajistit tepelný komfort v letních měsících, kdy příjemně chladí, snižuje vlhkost vzduchu a zároveň ho čistí od prachových částic a bakterií, zároveň ji ale velmi dobře využijete i v zimně jako účinný a rychlý zdroj tepla.

„Byty se dají přes noc částečně vyvětrat a ochladit, pokud je venkovní teplota vzduchu v noci nižší než v interiéru. Otázkou je, zda lze v bytech zajistit takovou cirkulaci, aby se vnitřní ohřátý vzduch opravdu za venkovní vyměnil. Slunné strany bývají přes den teplejší než samotné byty, takže vstupující vzduch ventilačními otvory může mít paradoxně zcela opačný efekt než zchlazující“, vysvětluje Jakub Mysliveček ze společnosti Klimavex CZ.

Hledáte rychlé řešení?

Efekt obyčejného větráku vám pomůže zvýšit miska s ledem nebo alespoň ledovou vodou, postavená před větrák. Po zapnutí bude vzduch z větráku do místnosti rozhánět chlad, který vydávají kostky ledu.

V nejvyšší nouzi můžete vyzkoušet velmi rychlý recept – tělo rychle a jemně zchladíte přikládáním mokré a vyždímané utěrky. Je to překvapivě účinné.

(Průzkum finanční skupiny Wüstenrot byl realizován prostřednictvím platformy Instant Research v květnu 2019, na vzorku 525 Čechů ve věku 18–65 let)

Zdroj: Okolo bytu

Foto: Pixabay