23. listopadu 2024

Letní vedra a byt v nejvyšším patře pod střechou

Bydlet v nejvyšším patře pod střechou není v letních vedrech nic příjemného. Proti přehřívání pomáhá kvalitní tepelná izolace střechy. Aby dobře plnila svůj účel, musí být splněny určité podmínky.

Jaká by měla být tloušťka izolace?

Pro izolaci střechy se nejčastěji používá čedičová minerální vata, u plochých střech pak i pěnový polystyren. Lze využít ale také například skelnou vlnu či foukanou celulózu. Lidé se podle odborníka z ISOVERu dopouštějí při aplikaci střešní izolace mnohých chyb. „Ve snaze ušetřit si majitelé domů často pořizují izolaci tenčí, než jaká je skutečně třeba. Na šikmou střechu se například doporučuje izolace s tloušťkou 300 milimetrů i více v závislosti na požadovaných parametrech,” vysvětluje Tomáš Truxa. Vhodná tloušťka izolace by se však podle něj měla řešit individuálně, protože v závislosti na kvalitě konkrétního izolačního materiálu a dalších vlivů se od univerzálního odhadu může lišit.

Kolik stojí izolace?

Investice do izolace o vhodné tloušťce se podle odborníka z ISOVERu díky nižším nákladům na provoz domu vrátí už za několik let. „Náklady na tepelnou izolaci představují jen asi 3 až 5 procent nákladů na vestavbu podkroví. Snažit se šetřit tím, že tloušťku izolace snížíme třeba o 40 až 60 milimetrů, celkovou cenu sníží jen v jednotkách procent, protože cena práce a dalších úkonů zůstává stejná,“ dodává Tomáš Truxa.

Izolace střechy musí být systémově správně

Další chybu při zateplování střechy představuje zanedbání mezer mezi krokvemi a izolací. „Čistá vzdálenost mezi krokvemi nemusí být konstantní, proto je vhodné prostor pro vkládání tepelné izolace změřit a výsledkům měření přizpůsobit jednotlivé pásy izolačního materiálu, aby nevznikaly škvíry,” vysvětluje odborník z ISOVERu. Chyby jsou časté také při aplikaci parozábrany, tedy speciální fólie, která zabraňuje tomu, aby se do konstrukce dostala vodní pára. Na všech místech je nutné spojit ji parotěsně, tedy vhodnou páskou či tmelem. „Jinak se bude pára dostávat do konstrukce, kde může kondenzovat. Vlivem kondenzace pak může izolace postupem času začít degradovat,” říká Tomáš Truxa.

Snížit přehřívání pomůže i volba správného zasklení oken

Za horkem v podkroví může ovšem stát také nevhodný výběr či orientace oken. Stavíte-li nový dům, je tím pádem vhodné zamyslet se nad orientací budovy a konkrétních místností. „To, co je výhodou v létě, představuje vždy nevýhodu v zimě, a naopak. Orientace na sever znamená méně slunečního záření po celý rok, orientace na jih zase více,” vysvětluje Michal Široký z divize Saint-Gobain Building Glass, která se zaměřuje na okna a stavební sklo. Pokud podkroví pouze rekonstruujete, domem samozřejmě otočit nemůžete, vliv má ale i rozložení oken a typ jejich výplně.

Zdroj: Okolo bytu

Foto: Pixabay