3. prosince 2024

Téma: Stavíme dům

Život v jednom prostoru (XI)

U vlivu životního stylu na provoz v domě ještě zůstaneme. Minule jsme psali o vícegeneračním stylu a také o tradičním stylu bydlení. Dnes se budeme věnovat životnímu stylu, který začíná vyhovovat stále většímu počtu rodin, a to je život v jednom prostoru.

Celou společenskou zónu domu tady tvoří velký nedělený obytný prostor, ve kterém se odehrává společné soužití všech obyvatel domu. Bývá zde kuchyň se zvýšeným pultem, který opticky odděluje kuchyň od obývací části se sedací soupravou.  Prostoru vévodí veliký jídelní stůl a nechybí zde ani atraktivní schodiště do dalšího podlaží. Nachází se zde i vstup do domu (samozřejmě přes zádveří) a může tu být i vstup přímo do garáže.

Z tohoto prostoru máte přehled, kdo se po domě pohybuje, a společenské soužití má jasně vymezený prostor. Největším kladem takového řešení je, že rodina může ve velkém a vzdušném polyfunkčním prostoru trávit daleko více času pohromadě. Navíc je taková dispozice úsporná, co se týče chodeb a vnitřních komunikací, protože ty jsou tady součástí obytného prostoru. Schodiště potom spojuje obytný prostor s klidovou intimní zónou ložnic, dětských pokojů, koupelny a šaten.

Podmínkou správného řešení takového prostoru je, že styl i materiály jeho jednotlivých částí musí být sladěny. Navíc by nemělo být nikdy vidět do „útrob“ kuchyně, což se může řešit varným ostrůvkem, zvýšeným pultem příležitostného jídla nebo barovým pultem. Důležitá je i volba podlahové krytiny, kterou je nutné také sladit. V kuchyňské části je potřeba, aby se dobře udržovala a nestudila, v obývací části je zase třeba nezapomenout na dlažbu kolem případného krbu a kolem sedací soupravy na materiál příjemný pro posezení.

Stavební řešení tohoto životního stylu bydlení má samozřejmě i své zápory, se kterými musíte počítat. Digestoř nad varným centrem musí být velmi výkonná, aby pachy při vaření nepronikaly do celého domu, a zároveň i tichá, aby nerušila. Přes všechna opatření musíte počítat i s tím, že sledování televize, práce na počítači nebo četba budou okolním provozem rušeny.

Nezanedbatelnou nevýhodou tohoto řešení je i to, že otevřeným schodištěm do vyššího podlaží vzniká „komínový efekt“, což přináší vyšší náklady na topení.

Zlatá střední cesta

V našich podmínkách se stále více uplatňuje řešení, využívající prvky z předchozích stylů bydlení. Spojením obývacího pokoje s jídelnou nebo jídelním koutem a pracovní kuchyní může vzniknout plošně i pocitově rozměrný prostor.

Míra propojitelnosti či uzavíratelnosti závisí na stavebníkovi a schopnostech projektanta. V takovém řešení lze výhodně užít zasunovací nebo skládací dveře a stěny nebo částečně pevné příčky. Nábytkové stěny pak mohou zamezit nežádoucím průhledům k varnému a mycímu centru v kuchyni. Schodiště do vyššího podlaží je mimo obytný prostor, takže nedochází ke komínovému efektu.

Proměny bydlení v čase

V této kapitole je třeba se ještě zmínit o tom, jaký vliv na bydlení má vývoj rodiny. Ta se postupně rozrůstá, děti stárnou a odcházejí z domu, nebo si naopak domů přivedou partnera. Časem se mohou přistěhovat jeden nebo dva prarodiče.

Drobné změny v dispozici umožňuje v podstatě každý dům. Ale po překročení určité meze změn v užívání domu je nutné uzpůsobit dům novým poměrům. Je jasné, že nemůžete dopředu přesně vědět, co bude rodina v budoucnu potřebovat. Když ale budete začínat se skromným domkem a víte, že ho budete chtít později rozšiřovat o prostory (ať již půjde o garáž, bazén, hobby místnost nebo bydlení pro prarodiče), na které vám na začátku nezbývají prostředky, je potřeba uvažovat s možným rozšířením již v úrovni studie.

Je vysoce profesní záležitostí, kterou zvládají jen špičkoví odborníci, vědět, jak bude možné váš budoucí dům rozšířit. Je totiž nutné počítat s jeho rozšířením již při osazení na pozemek, zabudovat nosné překlady, přetáhnout ve správném směru základové pasy atd. Pokud tedy uvažujete o postupném rozšiřováním domu a chcete, aby váš dům v každé etapě vypadal hezky, musíte to řešit již od počátku při zpracovávání architektonické studie. Postupné a nepřipravené dostavby a přístavby jsou finančně nákladnější, déle trvají a více vás provozně zatíží.

Zdroj: Jana Maňáková

Foto: Pixabay