14. ledna 2025

Téma: Stavíme dům

Prostory mimo hlavní místnosti domu (IX)

Krátce vrátíme ke kapitole „Domem krok za krokem“, ve které jsme popsali základní místnosti  v domě. Vedle nich je ale několik dalších prostorů, o kterých bychom se měli určitě alespoň letmo zmínit.

Místnost pro hobby

Většina lidí má nějaké koníčky, při kterých relaxuje. Takových činností je opravdu velmi mnoho, od sbírání čehokoli, modelářství, kreslení, hraní na hudební nástroje až po cvičení na různých posilovacích strojích. Každý bude proto zvažovat, jakým způsobem je bude moci v budoucím domově provozovat.

Každá činnost vyžaduje určité prostředí a velikost prostoru. Proto je třeba včas uvažovat o tom, zda tato místnost vyžaduje přímé osvětlení, větrání, vytápění atd., zda činnost, kterou v ní budete vykonávat, je hlučná, nebo bude jinak ovlivňovat ostatní obytné místnosti.

Bazén v domě

Mnoho lidí si uvědomuje, že venkovní bazén, i když je zastřešený, jim nebude vyhovovat vzhledem k poměrně krátké době jeho využitelnosti. Proto uvažují o vnitřním bazénu, i když se jedná o finančně velmi nákladné zařízení. Proto bychom si o něm měli říci alespoň pár základních věcí.

Minimální plavecká délka bazénu je cca 8 m, s protiproudem pak 6 m (v nutném případě 5 m) a hloubka 1,2 m. Nejčastěji bývá bazén umístěn samostatně, od ostatních místností oddělen vstupním filtrem a v každém případě by měl mít výstup přímo na terasu. Někteří stavebníci dávají přednost umístění bazénu v těsné blízkosti obývacího pokoje, se kterým bývá propojen prosklenou stěnou a stává se z něj velmi efektní prvek společenské zóny. Velmi častým doplňkem bazénu bývá sauna a sprchový kout.

K bazénu ale patří i další nutná zařízení (čerpadla, filtry, protiproudy, odvlhčovače atd.), která je nejlepší umístit do sklepa domu. V případě nepodsklepeného domu je třeba počítat s další samostatnou místností v blízkosti bazénu. Při rozhodování, zda si vnitřní bazén pořídit, je třeba si uvědomit, že vedle velké finanční náročnosti si jeho provoz vyžádá poměrně dost vašeho času, věnovaného kontrole a úpravě vody. Zanedbání péče o vodu totiž způsobí její rychlé znehodnocení (růstu bakterií apod.).

Balkony a lodžie

Základní charakteristikou rodinného domu je možnost přímého vstupu na zahradu přes terasu. Proto je pořizování balkonů či lodžií zbytečné. Jejich potřeba pro větrání peřin či posezení, kterou si většina lidí přináší ze života v obytném domě, je v rodinném domě neopodstatněná. Navíc jsou balkony i lodžie častým místem technických problémů a jejich odstranění stavbu prodražuje a prodlužuje.

Zimní zahrady

Ty jsou jakýmsi přechodem mezi domem a zahradou. Přinášejí více světla, více prostoru a kontaktu s přírodou i při nepříznivém počasí, a tím prodlužují možnost pobytu v relativním venkovním prostředí.

  • Nevytápěné zimní zahrady

V našich klimatických podmínkách je lze užívat od dubna do října a v zimě pak mohou sloužit k přezimování rostlin ve velkých květináčích, které jsou jinak umístěny na terase. Jejich orientace  může být od východu přes jih až po západ.

  • Vytápěné zimní zahrady

U rodinného domu nemá tento typ zimní zahrady své opodstatnění a pořizují si ji většinou pouze lidé, kteří pěstují tropické rostliny. Proto se o nich blíže nerozepisujeme.

Garáž nebo kryté stání

garáži je auto chráněno ze všech stran a je vždy okamžitě schopné vyjet. Je ale třeba počítat s tím, že garáž pro 1 auto zabírá cca 15 m2, což je plocha např. poměrně velké ložnice. Navíc mnoho lidí spoléhá na to, že do garáže umístí zahradní nábytek a nářadí či jízdní kola atd. Pak ale garáž ztrácí svůj význam a je lepší pořídit menší místnost na umístění takových věcí a na pozemku kryté stání. V něm je sice auto chráněno pouze shora před deštěm a sněhem a v létě pak před rozpálením od slunce, ale cena pořízení tyto nedostatky určitě vyváží.

Zdroj: Jana Maňáková

Foto: Pixabay