Zákonitosti dispozice vnitřního uspořádání domu (VII)
Abyste se mohli podílet na zrodu svého domu, měli byste pochopit, že dům je provoz, který má svá pravidla. Že je třeba vědět nejen k čemu slouží jednotlivé prostory domu, ale i jak důležité jsou vazby mezi nimi. Pokud totiž nejsou tyto vazby správně vyřešeny, pociťují obyvatelé domu, že je stále něco ruší, že nemají ten správný pocit pohody. „Zónování domu“ je pro každý typ bydlení stejný. Vazby mezi jednotlivými prostory se ale odlišují nejen podle vašeho životního stylu, ale i podle počtu generací žijících v jednom domě.
- Zóny domu
Společenská zóna je nejen místem, kde se přijímají návštěvy, ale především tou částí domu, kde se scházejí všichni členové rodiny. Patří sem obývací pokoj, jídelna a kuchyň.
Intimní zóna, kam patří ložnice, dětské pokoje, koupelny a šatny jsou prostory, kde každý člen domácnosti nachází své soukromí. Z toho důvodu by měly být vždy odděleny od společenské zóny. Pokud je dům patrový, tak schodištěm, pokud je přízemní, chodbou nebo dveřmi.
Domovní vybavení, do kterého řadíme garáže, skaldové prostory, dílny, domácí práce, technické provozy atd. bývají buď součástí domu, nebo mohou být umístěny i mimo něj. Komory, kotelny či domácí práce jsou vždy součástí domu. Garáže, dílny, sklady zahradního nábytku a nářadí mohou být umístěny i mimo dům.
Doplňkové prostory, které jsou zaměřeny vždy na konkrétní aktivity (tělocvičny, bazény, whirlpooly, domácí vinárny, herny, místnosti pro hobby atd.), se dispozičně zařazují buď ke společenské, nebo intimní zóně.
Chybné požadavky stavebníků
Nebývá ojedinělé, že se stavebník snaží prosadit své návyky a nenaplněné sny ze svého dosavadního bydlení v bytovém domě. Rodinný dům je ale jiný způsob bydlení. Uveďme několik příkladů:
- Často je vyžadován balkon či lodžie v podkroví, ale terasa není považována za příliš důležitou. Přitom propojení bydlení se zahradou bývá největším kladem rodinného domu.
- Někdo považuje propojení s terasou balkonovými dveřmi za lákadlo pro zloděje, ale okno v přízemí za něj nepovažují. Přitom balkonové dveře i okno mají stejný typ kování. Takže z hlediska bezpečnosti jsou rovnocenné.
- Skladový prostor je často považován za zbytečný. Vždyť garáž je dostatečně velká a zahradní nářadí či nábytek se do ní vejde. Je třeba si včas uvědomit, že např. minimální prostor pro uskladnění základního zahradního nábytku je 3,5 m2. Pak se není co divit, že manipulace se zahradním nábytkem, jízdním kolem či sekačkou je častou příčinou poškození auta. Není neobvyklé, že auta pak stojí před domem a garáž je zaplněna věcmi, které se jinam v domě nevešly.
- Tomu, kdo trvá na tom, že dům musí být podsklepený, by se mělo vysvětlit, že u průměrného domu představují náklady na podsklepení cca 30 % stavebních nákladů. Proto je důležité včas zvážit, zda takové prostory opravdu využije.
Takovéto uvedené a podobné příklady přesně vystihují nezastupitelnou úlohu projektanta, který by měl již na počátku, při práci na studii, upozornit stavebníka na případné nešvary a jejich důsledky správně vysvětlit.
Zdroj: Jana Maňáková
Foto: Pixabay