24. listopadu 2024

Téma: Ochrana nájemníků proti šikaně ze strany majitele

Ožehavý, bohužel ne řídký případ. Co dělat v případě, když se s majitelem bytu nemůžeme dohodnou takzvaně po dobrém?

Poradny Sdružení nájemníků ČR pomáhají nájemcům bytů i v případech, kdy je chování pronajímatelů v rozporu s platnými předpisy nebo obsahem nájemní smlouvy a takové jednání nájemníky poškozuje.

Nejzávažnější problém pro rodinu nájemce představuje situace, kdy se pronajímatel snaží vytěsnit nájemce z bytu, přesto, že ten řádně plní své povinnosti.

K tomu bývají používány nejrůznější způsoby:

–          přerušování poskytování služeb,

–          provádění problematických rekonstrukcí v bytech, aniž by byly potřebné,

–          různé ekonomické nástroje – například neustálé požadavky na zvyšování nájemného nebo neprovádění vyúčtování služeb nebo zadržování přeplatků za služby,

–          zabraňování příjmu pošty odstraněním poštovních schránek v domech či zamezování vstupu do domu členům domácnosti nájemce,

–          odstraňování elektronického vrátného v domech bez výtahu apod.

V rámci objektivy je třeba zmínit, že poradny navštěvují i pronajímatelé, kteří konzultují postup nápravy proti závadnému chování některých nájemců bytů.

Zvláštní pozornost zasluhuje šikana proti starším osamělým seniorům. Necitlivý a často i protizákonný postup pronajímatele může mít pro takového člověka až fatální důsledky. Pokud dostane v pokročilém věku a často v situaci, kdy je nemocen, výpověď z nájmu bytu, neumí se s případným stěhováním vyrovnat a mnohdy vystěhování ani není schopen. Zaznamenali jsme i případy, kdy lidé v takové situaci spáchali sebevraždu.

Je zřejmé, že jde spíše o morální závady, které zákonná norma neřeší, považujeme však za nezbytné všemi formami prosazovat dodržování základních etických norem.

Zdroj: Ing. Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR

Foto: Pixabay