24. listopadu 2024

Téma: Na co se ptát před koupí, co netajit při prodeji?

Nenechte se při koupi bytu či domu oslnit samotnou nemovitostí, ptejte se i na další věcí, které s bydlením souvisí. Zároveň se připravte na zvědavé otázky zájemců v případě, že chcete něco prodat. 

Na co se ptát před koupí?

1. V jakém stavu je dům či byt? 
Kupujete byt? Nedívejte se jen na kvalitu bytu, ale pátrejte i po stavu celého domu. Jako spolumajitel se budete podílet na nákladech na celý panelový nebo cihlový dům. Proto si také zjistěte, jestli společenství vlastníků řádně hospodaří. Pokud kupujete dům, zjistěte si, co má dle územního plánu vyrůst v jeho okolí.

2. Je to dobrá lokalita? 
Nejde jen o to, jak na vás místo působí, ale i jaká je tam infrastruktura (obchody, školy, zdravotnictví, doprava). Zajímejte se také o to, jaká sociální skupina lidí v okolí bydlí – obojí bude hrát roli v případě, že budete chtít byt či dům jednou zase prodat.

3. Není nemovitost předražená?
V každé čtvrti se vždycky najde pár bytů s přemrštěnou cenou. Přijdete na ně nejspíše tak, že si porovnáte ceny bytů v dané lokalitě na realitních serverech či v časopisech.

4. Není cena nemovitosti podezřele nízká? 
Může to znamenat nějakou skrytou potíž – problémové sousedy, velké výdaje za budoucí opravy či třeba to, že v domě jsou vysoké poplatky spojené s bydlením. Ale možná máte štěstí – prodávající mohou mít finanční problémy, tlačí proto na rychlost prodeje, a tím jde i cena dolů.

5. Dostanu hypotéku? 
Ano, pokud tomu budou odpovídat vaše příjmy a také stav – a tím pádem hodnota – nemovitosti. Tu pro banku stanovují jí najatí znalci.

6. Mám koupit rekonstruovaný byt či dům, nebo ten v původním stavu? 
Ceny zrekonstruovaných bytů či domů a těch, které renovace teprve čeká, se až na výjimky zásadně neliší, proto – pokud vám provedená rekonstrukce vyhovuje – kupte si byt či dům opravený. Jestliže nemáte mnoho vlastních finančních prostředků, vyplatí se to i kvůli hypotéce. U nerekonstruovaných staveb či bytů se může stávat, že kupní cena výrazně převýší odhad banky a zájemce o koupi tak musí složit větší část kupní ceny z vlastních prostředků.

Co říkat, když prodáváte?

1. O stavu bytu či domu nelžete 

Nesnažte se přechválit lokalitu a stav bytu či domu ani v inzerátech, ani při osobní návštěvě zájemců. Upoutat může spíše nabídka snížení ceny.

2. Sežeňte si údaje, které budou kupujícího zajímat

V případě prodeje bytu mějte pohromadě kontakty na vedení společenství vlastníků bytů, projektovou dokumentaci k bytu či domu, informace o tom, jak staré jsou rozvody či třeba okna, netajte se tím, kolik protopíte či jak velké jsou výdaje za vodu. Sepište i to, kde je školka, škola, zdravotnické středisko a jak je místo dopravně dostupné.

3. Nesnažte se byt před prodejem renovovat 

Byt či dům můžete před prodejem třeba vymalovat, působí to lépe, stejně jako když je zájemcům ukazujete částečně vyklizené. Ale do nějaké celkové opravy se rozhodně nepouštějte. Peníze na vylepšení jakékoliv nemovitosti se plně nevrátí, nestojí to za to.

4. Zvyšte svou šanci kvalitními fotografiemi 

Ať už nemovitost prodáváte sami či s realitní kanceláří, nechte ho hezky nafotografovat – to ostatně platí u všech nemovitostí. Hlavní zásada pro tyto snímky zní: čím uklizenější byt a čím méně věcí na poličkách a podobně, tím lépe bude interiér na obrázcích vypadat.

Zdroj: Portál o bydlení

Foto: Pixabay