Náležitosti výpovědi:
- Výpověď vyžaduje písemnou formu a musí dojít druhé straně – § 2286 odst. 1.
- Výpovědní doba běží od prvního dne kalendářního měsíce, následujícího poté, co výpověď došla druhé straně – § 2286 odst. 1.
- Vypoví-li nájem pronajímatel, poučí nájemce ve výpovědi o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem. POZOR – Jinak je výpověď neplatná- § 2286 odst. 2.
- Vypoví-li pronajímatel nájem z důvodů uvedených v zákonu – konkrétně v § 2288, uvede výpovědní důvod ve výpovědi.
- Vypovědět nájem na dobu určitou i neurčitou může pronajímatel pouze z důvodů uvedených v zákonu – § 2288 odst. 1 nebo z důvodů uvedených v § 2288 odst. 2 při nájmu na dobu neurčitou.
- POZOR na § 2289, kdy musí pronajímatel využít byt v dané lhůtě po vyklizení, jinak je povinen nájemci byt znovu pronajmout nebo mu nahradit škodu.
- Nájemce má právo podat návrh soudu, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná, do dvou měsíců ode dne, kdy mu výpověď došla – § 2290.
- Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany vycházely při vzniku závazku ze smlouvy do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval – § 2287.
Je třeba dát pozor například na to, že pokud naopak vypovídá nájem bytu pronajímatel, je výpovědní doba tříměsíční. Pro výpověď nájemce není výpovědní doba stanovena.
Další možnost výpovědi je uvedena v § 2291 pro případy, kdy nájemce poruší svou povinnost zvlášť závažným způsobem (např. nezaplatil nájemné a náklady na služby po dobu alespoň tří měsíců). Výpověď dává pronajímatel nájemci po předchozí výzvě k odstranění protiprávního stavu. Nájem se v tomto případu vypovídá bez výpovědní doby a nájemce má povinnost byt odevzdat nejpozději do jednoho měsíce od skončení nájmu.
Zdroj: právní odbor Ministerstva pro místní rozvoj
Foto: Pixabay