Dovoluji se na vás obrátit s prosbou o posouzení postupu rozúčtování nákladů tepla a ohřevu TUV pro byt v rodinném domě. Rozúčtování neuvažuje rozdělení na spotřební a základní složku, protože dle tvrzení majitele se na něj vyhláška nevztahuje. Uplatňuje § 2 odst. b)“vytápěním není vytápění bytů a nebytových prostorů prostřednictvím samostatných etážových okruhů zásobovaných teplem z vlastních zdrojů tepla, používajících různé druhy paliv nebo elektřinu, ani vytápění prostřednictvím uzavřených okruhů, do nichž se dodává a měří teplo na základě smlouvy dodavatele přímo s příjemcem služeb.
Byt je umístěn v přízemí rodinného domu. V domě jsou celkem tři patra, dále sklep a přístavba. V suterénu je umístěno tepelné čerpadlo tvořené dvěma jednotkami. Z tohoto systému je vyvedeno celkem pět okruhů. Tedy celkem pět okruhů na jedno čerpadlo. Každý okruh má měřič tepla.
Majitel trvá na tom, že se jedná o samostatné okruhy zásobované z vlastních zdrojů (?), že on sám je dodavatelem tepla, že máme uzavřenou smlouvu o dodávce tepla a TUV, protože je v nájemní smlouvě uvedeno: “pronajímatel dodá nájemci SV, TV a teplo”.
Náš byt je v přízemí a bohužel vytápí horní patra a tímto způsobem rozúčtování vznikl velký nedoplatek. Domníváme se, že není správný postup účtovat ze 100 % náklad naměřený na měřiči tepla na okruhu k našemu bytu a nezohledňovat vyhláškou řešený prostup tepla.
Odpověď – 1. část
Vzhledem k tomu, že neznám veškerá specifika vašeho případu, budu vycházet z platné právní úpravy, a to konkrétně z vyhlášky č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům (dále jen „vyhláška“) a zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty (dále jen „zákon o službách“).
Dle § 2 odst. b) vyhlášky se rozumí „vytápěním ústřední vytápění pomocí otopné soustavy ovlivňující zúčtovací jednotku, kterou prochází, napojené na společný zdroj tepla; vytápěním není vytápění bytů a nebytových prostorů prostřednictvím samostatných etážových okruhů zásobovaných teplem z vlastních zdrojů tepla, používajících různé druhy paliv nebo elektřinu, ani vytápění prostřednictvím uzavřených okruhů, do nichž se dodává a měří teplo na základě smlouvy dodavatele přímo s příjemcem služeb“, z čehož vyplývá zákonná definice toho, co se rozumí a nerozumí pod pojmem „vytápění bytů“.
Ve vašem případě hlavním problémem, na který narážíte v souvislosti s tímto ustanovením, je, že je složité rozpoznat, co je míněno pod termínem „z vlastních zdrojů“. Obecně lze shrnout, že vytápění z vlastních zdrojů je opakem centrálního vytápění, které představuje systém vytápění a ohřevu teplé vody, kdy celá topná soustava je napojena na jeden společný zdroj tepla. Teplo je vyráběno centrálně a následně rozváděno teplárenskými sítěmi ke všem odběratelům do větších územních celků.
Odpověď – 2. část
Co se smlouvy na dodávky tepla týče, tak ta, dle vámi poskytnutých informací, lze dovodit, že nebyla uzavřena. Ustanovení “pronajímatel dodá nájemci SV, TV a teplo”, které obsahuje vaše nájemní smlouva by se dle základních zásad občanského práva mělo vykládat spíše tak, že zakládá povinnost pronajímateli zajistit dodávky tepla, nikoliv však tak, že on je vaším dodavatelem (pokud tedy teplo nečerpá opravdu z vlastních zdrojů).
Pronajímatel je vůči vám pouze poskytovatelem plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty ve smyslu zákona o službách, kterými jsou mimo jiného i dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod. Pokud vám pronajímatel doručil vyúčtování těchto služeb a vy s ním nesouhlasíte, můžete podat námitky ke způsobu a obsahu vyúčtování do 30 dnů od doručení vyúčtování.
Závěrem lze konstatovat, že bez detailní znalosti výše zmíněných smluv a bez znalosti skutečného technického rozpoložení vaší topné soustavy, lze stěží přesně určit, zdali je finální vyúčtování konáno bezchybně. Obecně bych doporučil vést veškerou komunikaci s pronajímatelem písemnou formou. Budou-li potíže s vyúčtováním nadále přetrvávat, neváhejte se na mne obrátit s jakýmikoli dotazy.
Připravil: JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát
Foto: Pixabay