14. listopadu 2024

Téma měsíce: Aktuální otázky nájemního bydlení. Hlavní povinnosti nájemce

Uzavření nájemní smlouvy s sebou nese řadu povinností, jak z pozice nájemce, tak i pronajímatele. Základní úprava nájmu je obsažena v občanském zákoníku. V tomto článku se zaměříme právě na hlavní povinnosti nájemce.

Placení nájemného

Občanský zákoník již v základním ustanovení o nájmu stanoví, že: „nájemní smlouvou se pronajímatel zavazuje přenechat nájemci věc k dočasnému užívání a nájemce se zavazuje platit za to pronajímateli nájemné“.

Nájemné se platí v ujednané výši, která je obvykle uvedena přímo v nájemní smlouvě. Pokud se stane, že se nájemce s pronajímatelem na výši nájemného nedomluví, platí se nájemné ve výši obvyklé v době uzavření nájemní smlouvy. Za této situace se při určení výše nájemného zároveň přihlíží k nájemnému za nájem obdobných věcí a obdobných podmínek. Typicky se společně s nájemným platí i zálohy za služby.

Nájemné se podle obecné právní úpravy platí měsíčně pozadu, od tohoto ustanovení se však lze odchýlit a stanovit platby například měsíčně dopředu. Ačkoli je nájemné placeno standardně v penězích, nemusí se jednat o jediný způsob plateb. Nájemné může být i v podobě nepeněžitého plnění, jako je správa a úklid domu, rekonstrukce bytu apod.

Užívání věci řádným způsobem

Další základní povinností nájemce je užívat byt či dům jako řádný hospodář a k ujednanému účelu. Užívat byt jako řádný hospodář obecně znamená, že nájemce je povinen užívat věc takovým způsobem, aby nevznikala škoda, zároveň je povinen ji před škodou chránit. Ujednaný účel typicky najdeme v nájemní smlouvě. Není-li však ve smlouvě obsažen, zavazuje se nájemce užívat byt k účelu obvyklému, například nevyužívat nebytový prostor za účelem bydlení. Na druhou stranu nájemce může v bytě, který má pronajatý za účelem bydlení, pracovat i podnikat, pokud to nezpůsobuje zvýšené zatížení.

Provádění běžné údržby a strpění oprav

Nájemce je odpovědný za provádění běžné údržby i za drobné opravy v bytě či domě. V případě provádění větších a nezbytných oprav či údržby je nájemce povinen strpět tyto opravy. Povinnost strpět opravy v zásadě znamená zpřístupnění bytu či domu pronajímateli a dále jím pověřeným osobám se záměrem provedení těchto oprav a jiných prací.

Oznamovací povinnost nájemce

Zjistí-li nájemce poškození nebo vadu v bytě, kterou je třeba bez prodlení odstranit, je jí povinen pronajímateli ihned oznámit. V případě jiné vady či poškození, která brání obvyklému užívání, ale nemá takovou závažnost jako v prvním případě, je nutno tuto vadu pronajímateli oznámit bez zbytečného odkladu. Oznamovací povinností je rovněž nájemce vázán při změně počtu členů nájemcovy domácnosti. Přijme-li nájemce nového člena své domácnosti, je povinen tuto skutečnost pronajímateli oznámit bez zbytečného odkladu. Pokud svou oznamovací povinnost nesplní ani do dvou měsíců, co k navýšení počtu členů došlo, má se za to, že nájemce závažně porušil své povinnosti. Bez zbytečného odkladu je nájemce rovněž povinen oznámit, že se počet členů domácnosti snížil.

Oznamovací povinnost má nájemce i tehdy, kdy ví o své nadcházející nepřítomnosti v pronajatém bytě, která bude trvat déle než dva měsíce. Za takové situace by měl nájemce označit i osobu, která po dobu jeho nepřítomnosti zajistí možnost vstupu do bytu. Tato osoba se určuje pro případy, kdy je nezbytně zapotřebí do bytu vstoupit, například v důvodu havárie. Nemá-li koho nájemce označit, považuje se za tuto osobu pronajímatel. Z logiky věci není nutné žádnou osobu určit, pokud například nejste jediným nájemcem bytu.

Dodržování pravidel domovního řádu

Vedle práv a povinností vyplývajících z nájemní smlouvy a zákonné právní úpravy by měl nájemce rovněž respektovat domovní řád. Domovní řád typicky zahrnuje dodržování nočního klidu a obecných pravidel pro užívaní společných prostor, případně dalších ustanovení, jejichž cílem je zajistit pokojné soužití v domě.

Podnájem

Nájemce může dát třetí osobě do podnájmu část bytu, jestliže v bytě sám trvale bydlí, a to i bez souhlasu pronajímatele. Je povinen však tuto skutečnost pronajímateli bez zbytečného odkladu oznámit. Souhlas pronajímatele k podnájmu bytu třetí osobě se vyžaduje tehdy, pokud nájemce v bytě sám trvale nebydlí. Tato žádost nájemce vyžaduje písemnou formu.

Závěrem nutno podotknout, že plnění těchto povinností má za cíl především udržovat byt, dům či jiný předmět nájmu v dobrém stavu, předcházet konfliktům s pronajímatelem a zajistit pro nájemce bezpečné a příjemné užívání bytu či domu. Naopak porušení těchto povinností může mít v určitých případech za následek i výpověď z nájmu ze strany pronajímatele nebo odpovědnost za vzniklé škody.

Zdroj: JUDr. David Pytela

Foto: Pixabay