Již několik let za sebou (r. 2022,2023 a 2024) byl tématem společenských schůzi v našem družstvu převod družstevních bytů do osobního vlastnictví a založení SVJ. Představenstvo tento bod usnesení zásadně neplní. Respektive nic nedělá pro jeho plnění i přes to, že nabídky od právníků na převod byly dávno předloženy. Způsoby typu stěžovat se u kontrolní komise či změna výboru nepřichází v úvahu. Jsme družstvo o osmi členech a tři z nich jsou v představenstvu. Za SVJ bojují dva, ostatním je to víceméně jedno. Otázka zní, zda je možné domáhat se plnění rozhodnutí schůze soudní cestou? Jsme se sousedkou přesvědčení, že toto je jediné, co by zabralo.
Odpověď – 1. část
Předně si vás dovoluji upozornit, že jelikož neznám veškerá specifika vašeho případu, budu ve své odpovědi vycházet z platné právní úpravy, a to zejména ze zákona o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) a občanského zákoníku.
Jednou z povinností představenstva je i povinnost plnit usnesení členské schůze, není-li takové usnesení v rozporu s právními předpisy. V situaci, kdy představenstvo družstva nepodniká žádné kroky k naplnění usnesení schůze přesto, že toto bylo řádně schváleno na členské schůzi družstva, porušuje tím tedy svoji povinnost.
Jestliže členové představenstva jednají v neprospěch vašeho bytového družstva, v důsledku čehož vašemu družstvu vzniká hospodářská ztráta, lze uvažovat i o možném porušení povinnosti členů představenstva jednat s péčí řádného hospodáře. V případě, že by bylo možné dovodit porušení této povinnosti ze strany člena/ů představenstva a na straně družstva by vznikla újma, jsou členové představenstva obecně povinni nahradit družstvu vzniklou škodu.
Odpověď – 2. část
Pokud členové představenstva vzniklou újmu nenahradí, může se každý člen družstva domáhat náhrady újmy způsobené družstvu u soudu. Konkrétně je možné se proti nečinnosti představenstva bránit podáním žaloby na náhradu újmy způsobené družstvu porušením povinnosti členů statutárního orgánu.
Před podáním takové žaloby by dle zákona bylo nutným krokem ještě informování kontrolní komise. Protože jste však členem družstva s méně než padesáti členy tak, nestanoví-li stanovy vašeho družstva jinak, připadá pravomoc kontrolní komise na členskou schůzi s tím, že každý člen družstva má vůči statutárnímu orgánu družstva (představenstvu) stejnou pravomoc jako kontrolní komise.
Dalšími možnostmi řešení vaší situace by bylo případné odvolání členů představenstva, což patří do působnosti členské schůze. Pokud by docházelo k porušování povinností členů představenstva opakovaně, konkrétně by se jednalo o opakované a závažné porušování péče řádného hospodáře v posledních třech letech, můžete se domáhat vyloučení člena představenstva z výkonu funkce u soudu.
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát
Foto: Pixabay