Před měsícem jsme měli v domě klasickou domovní schůzi a jedním z návrhů bylo, že se bude na noc v určitém časovém rozmezí vypínat cirkulační čerpadlo na teplou vodu ve vodovodním potrubí, čímž se ušetří za energie. Několik zúčastněných s tím nesouhlasilo, jiným to bylo tak nějak jedno a nevyjádřili se. Návrh byl tedy smeten ze stolu. Přesto jsem po nějaké době zjistil, že mi v domácnosti v nočních hodinách ani ráno neteče teplá voda. Začne téci až po nějaké době, kdy ji musím nechat odtéct, z čehož soudím a mám to i potvrzeno od jednoho člena bytu, že i přesto, že se na schůzi nic takového neodhlasovalo, tak předseda SVJ čerpadlo na noc vypíná. Takže abych se osprchoval, když přijdu v noci z práce nebo udělal ranní hygienu, musím si nechat odtéct několik desítek litrů studené vody, ale hodiny mi točí teplou vodu samozřejmě. Co s tím teda můžu dělat, jak se proti tomu bránit?
Odpověď – 1. část
Předně si vás dovoluji upozornit na to, že jelikož neznám veškerá specifika vašeho případu, zejména pak znění stanov vašeho SVJ, budu ve své odpovědi vycházet z platné právní úpravy, a tedy z občanského zákoníku, dále z nařízení vlády č. 366/2013 Sb., (dále jen „nařízení“) a z vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. (dále jen „vyhláška“).
Z nařízení vyplývá, že jedná-li se o provoz a údržbu tepla/čerpadel, spadá tato záležitost do gesce osoby odpovědné za správu domu a pozemku, jelikož se jedná o společnou část domu a pozemku. Nebylo-li rozhodnuto shromážděním SVJ jinak, je osobou odpovědnou za správu domu a pozemku právě SVJ, za které jedná jeho statutární orgán, tedy předseda či výbor. Ve vašem případě tedy takovou osobou je předseda SVJ.
Pravidla pro dodávku teplé vody upravuje vyhláška, která stanovuje, že teplá voda má být dodávána celoročně tak, aby měla na výtoku u spotřebitele teplotu 45 °C až 60 °C, s výjimkou možnosti krátkodobého poklesu v době odběrných špiček spotřeby v zúčtovací jednotce. Dodávka musí být dle vyhlášky uskutečňována denně nejméně v době od 6.00 do 22.00 hod.
Vyhláška však nevylučuje, aby byla dodávka teplé vody v domě poskytována i v nočních hodinách mezi 22.00 a 6.00 hod., takže pokud bylo v rámci SVJ odhlasováno, že teplá voda bude téct i v nočních hodinách, je nutné se tímto rozhodnutím řídit.
Pokud tedy předseda vašeho SVJ nerespektuje rozhodnutí vlastníků jednotek, že teplá voda bude téct i v noci, resp. nerespektuje neschválení vypínání dodávky teplé vody na noc, porušuje tím své povinnosti. Tím, že dochází k „vypínání a zapínání“ čerpadla na teplou vodu mohou pak vznikat všem členům SVJ zvýšené náklady, které by bylo možné požadovat uhradit po předsedovi SVJ.
Odpověď – 2. část
Ve vztahu k předsedovi SVJ pak ještě uvedu, že shromáždění SVJ má právo jej odvolat, a to hlasováním za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu hlasů. Pokud tedy předseda SVJ jedná způsobem nevyhovujícím nikoli pouze vám, ale i ostatním spoluvlastníkům, můžete iniciovat jeho odvolání, které musí učinit shromáždění SVJ.
K mimořádnému svolání shromáždění SVJ je potřeba návrh alespoň dvou vlastníků jednotek, kterým náleží více než jedna čtvrtina všech hlasů, který bude směřován na předsedu SVJ, jenž by měl na jeho základě shromáždění svolat. Pokud by předseda návrhu na svolání shromáždění nevyhověl, mohou tito vlastníci shromáždění k zasedání svolat sami. Je rovněž možné požádat předsedu o zařazení tohoto bodu na program řádného zasedání shromáždění, které se koná (nebo by se mělo konat) každý rok.
Vzhledem k výše uvedenému lze doporučit, abyste tuto situaci řešili nejdříve se samotným předsedou, jelikož i on je vázán rozhodnutími učiněnými SVJ. Pokud nebude i přesto ochotný s předmětným jednáním přestat, můžete přistoupit k výše popsaným variantám řešení této situace.
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., advokát
Advokátní kancelář GÜRLICH VÍTEK & PARTNERS